Dijital Haberler

Dijital Sağlık Sektörü

Kişisel bakım, daha iyi bir sağlık güvencesi olan kullanıcıların sağlık ürünleriyle ile ilgili beklentileri arasında geliyor. Bu da günümüz teknolojisiyle birlikte kişisel sağlıktan anlaşılan spor salonuna kaydolmak, vitamin ve mineral desteği almaktan ötesinde bir durum olmuşturmaktadır.

Sağlık Koçluğu Müşteri Seviyesine İndi ve Eve Taşınıyor

TV’lerdeki bazı kanallarda sağlık ve zindelik ile ilgili içerikler mobil cihazlar kanalıyla eve taşınmış durumda.  Bu sayede eğlence, sağlık ile birleşerek fit kalmak isteyen ama spor salonuna gidecek vakti ya da isteği olmayan insanları da içinde yararlı olmuş oldu. Şu an markette yer alan Jawbone ( yakın zamanda üretimini durdurmuş olsa da ), Misfit, Polar vb. uygulamalar kullanarak tam “canınız isteyince fitness” platformuna dahil oluyorsunuz.

Bileklik Geride Kaldı

Kullanıcıların beklentileri artık bilekten fazlası halini almış durumda.  Swarovski – Misfit, Toryburch-Fitbit gibi moda hareketleri dışında hemen herkes bilek modasının geçtiği kanaatinde.  Diğer vücut kısımları dışında hareketlerin takip edildiği bir diğer organ ise kulak. Valencell kulaklığı bu sektörde kullanan ilk firma olarak dikkat çekiyor. Kulak üzerinde yer alan damarlar kullanılarak nabız, kandaki oksijen miktarı, atım hızı tansiyon ve hatta EKG ölçümlerinin yapılması yakın zamanda beklenenler arasında. Artık bilek tabanlı giyilebilir ürünlerin giderek azalacağı ve akıllı telefon kullanıcıların fitness ve sağlık durumlarının takibi için farklı ürünlere yöneleceği beklenebilir.

“Aklını Toplayabilme” Teknoloji ile Buluşuyor 

Aklını toplayabilme yeni trendler arasındaki yerini alabilmiş durumda. Bundan kasıt kişilerin daha iyi konsantre olabilmesi. Bu yönde çalışmalar da meditasyonun mikroçip ile karşılaşması ile başladı. NeuroSky gibi ürünler kalp fonksiyonlarınızı, aklınızı toplayabilmenizi ve stres yönetimini bir çok faktör üzerinden kontrol ederek akıllı saatler ve bileklikler üzerinden takip edebiliyor. Muse kafabandı 2014 yılında sunulmuş olsa da bu yıl da beyin dalgalarını okuyabilme ve kullanıcıyı sakinleştirebilme iddasıyla sektöre giriş yaptılar.

Yeni Lüksümüz Uyku 

Uykunun kilo verme, sağlık ve hatta finansal gelişme alanında rol oynadığıyla ilgili her gün yeni deliller ortaya çıkıyor. SleepNumber isimli bir yatak firması SleepIQ ismini verdikleri ve çocuklar için tasarlanan bir akıllı yatak ile çocukların uyku düzenlerini gözlemlemeyi vaadediyor. Misfit giyilebilir ürünler tarafından üretilen Bolt isimli ampül ise uyku takip sistemine bağlanabilmesinin yanı sıra 50 doların altındaki fiyatı ve etkileyici etkileri ile diğer rakiplerini geride bırakıyor. Giyilebilir teknolojiler giderek uyku sensorünü dahil ederek uyku düzenini de takip etmeye başladılar.

Veri Toplama

Bir çok firma veri toplama ve bir araya getirme amacıyla kullanıcılara ve ürün geliştiricilerine daha akıcı, doğru ve hedef alınabilir veriler sunmak için bir araya geliyor. Under Armour bunlara örnek olarak verilebilir.  iFit ile bağlantılı olan fitness platformu ile bütün hayatınız için beslenme,uyku ve antrenman bilgilerini size sunmayı #iFitLife teması ile hedefliyor. Sağlık sektöründeki hava bir çok teknoloji firmasının akıllı saatler, Internet of Things (IoT) sistemleri ve sağlık teknolojilerine yatırım yapmasındaki en büyük sebep.

Hayatımızda, çalışırken ve spor yaparken, bileğe takılan ve aktivite takip eden sistemlerin çok daha ötesindeki bilgilere ihtiyaç duyuyoruz. IoT dikkatli fitness, hastalık ve sağlık durumu takibi açısından yeni sağlık platformu olmaya aday. Bakalım ilerki süreçlerde bizleri neler bekliyor.

5

Özet

Kişisel bakım, daha iyi bir sağlık güvencesi olan kullanıcıların sağlık ürünleriyle ile ilgili beklentileri arasında geliyor. Bu da günümüz teknolojisiyle birlikte kişisel sağlıktan anlaşılan spor salonuna kaydolmak, vitamin ve mineral desteği almaktan ötesinde bir durum olmuşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir