Dijital Haberler

Büyük Anlam Boşluğu

İçeriğin zengin, bilginin ise zayıf olduğu bir toplumda yaşadığımız söylenir.  Hepimiz biliyoruz ki internet erişimi olan herkes herşeyi online olarak yayınlayabilir.  İçerik kaynağı olarak hakemli dergi ve yayınlara başvurduğumuz günler epey geçmişte kaldı. Bugünün içerik kaynakları arasında Wikipedia ve sınırsız sayıdaki blog yazıları gibi kullanıcıların oluşturduğu oluşumlar yer alıyor.

Elbette Wikipedia ve blog yazılarının hiçbir faydasının olmadığını anlamına gelmiyor.  Geçtiğimiz yıllarda markalar faydalı içeriklerin oluşturulması bakımından iyi bir iş çıkardılar.  O kadar iyi bir iş çıkardılar ki neredeyse pratik tüm ihtiyaçlarımıza ilişkin tüm içerikleri online olarak bulabiliyoruz. Bu düşük eşik, faydalı içerikleri birer ticari ürüne dönüştürdü ve bu yüzdendir ki öne çıkabilmek için içerik çıtasını yükseltmemiz gerekmektedir. Esasında yapılan araştırmalara göre de pazarlamacıların %68’inin tutarlı bir entegre içerik stratejisi bulunmuyor.

Günümüzde tüm faydalı içerikler eşit düzeyde oluşturulmuyor.  Markaların gerçekten kazandığı nokta ise anlam boşluğu dediğimiz şeye bir köprü kurmasıdır.  Bağlamı olan bir içeriğin anlamı olan faydalı bir içerik sunduğuna inanıyoruz.  Anlam boşluğu çoğu markanın gözden kaçırdığı bir alan çünkü süreci yalnızca fayda odaklı ele alıyor.   Faydalılık hala önemlidir ancak asıl değerli olan şey bir şeyin okuyucularınız için neden önemli olduğunu anlattığınız duygusal bağlantıda yer almaktadır. Bunu çeşitli yollara başvurarak yapabilirsiniz: hikaye anlatımı ile, videolar kullanarak, interaktif içerik ile ve uzman fikirlerinden faydalanarak. Derine inen ve anlattığı etkileyici bir hikayesi olan içerikler nihai olarak kitleleri kazanacaktır.

İçerik artık en önemli şey olmayabilir.  Ancak anlamı olan bir bağlam için bunu iddia edebiliriz.

Büyük Anlam Boşluğu

“Herkesin hayranlık duyduğu bir içeriğe sahip bir marka yaratmayı arzuluyorsanız, içeriğinize anlam katmanız gerekiyor.”

5

Özet

Günümüzde tüm faydalı içerikler eşit düzeyde oluşturulmuyor. Markaların gerçekten kazandığı nokta ise anlam boşluğu dediğimiz şeye bir köprü kurmasıdır.

2 Comments

  1. Kalite sektör farketmeksizin çok önemli bir detay. İşini kaliteli yapan çoğu kişi kazanır. Elinize sağlık hocam.

  2. Güzel ve sürekleyici bir yazı olmuş ayrıca çok başarılı bir siteniz var tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir