SEO

Markaların Organik Trafikten Beklentileri

Arama Motoru Optimizasyonu, bildiğiniz üzere arama motoru sonuç sayfalarında ( SERP – Search Engine Result Page ) yer almak için web sitelerinin ilgili arama motoru algoritmasına uygun yöntemlerin geliştirilmesi işlemlerinin tamamına verilen isimdir. Özellikle mobil aramaların desktop aramaların önüne geçtiği 2015 yılının ardından arama motoru optimizasyonunun birçok faydası olduğunu vurgulamak isterim.

Sıralamaya aşağıdakilerle başlayalım :

mobil-masaustu-penetrasyon

SEO’nun Avantajları

1) Web Sitesi Trafiğinin Ücretsiz Olarak Hedeflenmesi

SEO’nun diğer elektronik pazarlama yöntemlerine göre önde gelen avantajı, duruma uzun süreli bakıldığında ortaya çıkar. Bir kez siteniz anahtar kelimeniz için sıralamada ilk 10’da yer aldığı zaman yapmanız gereken, mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde sitenizi orada tutmaya çalışmaktır. Bu da demektir ki sitenizi üst sıralarda tuttuğunuz sürece, günün 24 saati, haftanın 7 günü, yılın 52 haftası boyunca muhtemel ziyaretçiler ücretsiz bir şekilde web sitenizde trafik yaratacaktır. İlk sayfadaki sıralamanız yükseldikçe CTR değerlerini (http://bit.ly/CTR-2014) de hesaba kattığımız zaman hedef kitlenize en doğal yöntemlerle ulaşmış olacaksınız.

2) Yatırımdan Sağlanacak Mükemmel Getiri ( ROI )

Yatırım getirisi, SEO’nun ücretli reklamlar üzerindeki temel avantajlarından biridir. Sitenizin üst sıralarda yer alması biraz vakit gerektirebilir fakat siteniz bir kez üst sıralarda yer aldığında ziyaretçilerin yarattığı ücretsiz trafik yoğunluğundan dolayı yatırım getirisi de daha fazla artış gösterecektir.

3) Maliyetin Uygunluğu

SEO, pazarlama yöntemleri arasındaki maliyeti en uygun olanlardan biridir. İyi tasarlanmış ( UX- UI ) ve optimize edilen ( Content – Branding – Reputation ) sitelerin “Tıklama Başına Ödemeye” dayanan reklamlarla karşılaştırıldıklarında daimililikleri daha uzun sürelidir.

4) Marka Görünürlüğünün Arttırılması

SEO, siteniz için marka görünürlülüğünün arttırılmasını sağlar. İşinizle alakalı anahtar kelimeleri göstermeye başlar ve internet üzerinden sağladığınız hizmetleri araştırmak isteyen ziyaretçilerin sayısı da gittikçe artar.

5) İndirimli Satışların Artması

Görünürlüğün artmasıyla, maliyetin uygunluğu ve ulaşılabilirlik olguları da satışların artmasını destek sağlar.

6) Kullanılabilirliğin Geliştirilmesi

Site online kullanıcıların büyük çoğunluğunun kolayca ulaşabileceği durumda olur. Daha iyi optimize edilmiş ve tasarlanmış bir site her zaman ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Kullanılabilirliğin en önemli detaylarından birisi de sitemizin açılış hızı ve site içerisindeki etkileşimimizdir.

Google 2015 yılının Şubat ayında site hızı yavaş/hızlı olanlarla ilgili arama sonuç sayfalarında testler yaparak, algoritmalarında etki değerinin ne kadar büyük olduğunun sinyallerini verdiğini gösterdi. ( Site hızı SEO çalışmalarının en önemli noktalarından birisidir. )

Bu süreç hem sitede kalma sürelerini ve sayfada gezinme sürelerini arttıracak hem de günün sonunda sizlere müşteri olarak geri dönüş oranlarına yansıyacaktır.

amp-serp-google7) Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu

Optimize edilmiş web sitelerde tarayıcı uyumluluğu vardır ve farklı tarayıcılarda dahi tasarımlarını ve yapısal özelliklerini korurlar. Tarayıcı uyumlarını bu adresten test edebilirsiniz : https://crossbrowsertesting.com/

8) Mobil Uyumluluk ve Mobil Aramalar

Google, resmi olarak 26 Şubat günü mobil aramalar ile ilgili en önemli açıklamalarından (http://bit.ly/mobil-guncelleme ) birisini yaptı. Bu açıklamasında 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren mobil uyumluluk durumunun, arama motoru algoritmasına sinyal olarak katkı sağladığının önemini (daha önce de önemli olduğu resmi olarak açıklama olmasa da konuşalan bir konuydu) ve mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralamada pozisyon kaybedebileceklerini belirtti.

Son zamanlarda AMP ile ilgili yapılan testler ve çalışmalar da bu anlamda önemli adımlar atılacağının sinyalini vermektedir.

 

 

İçeriği Olmayan Sitelerin Arama Sonuçlarında Yer Almaması

Google, 16 Mart 2015 tarihinde “Doorway Page” güncellemesi hakkında yaptığı resmi açıklamada (http://bit.ly/doorway-page ) ana sitelere destek sağlayan paravan sitelerin ( bu siteler genellikle ilgisiz içeriklerle veya içeriği olmayan sayfalarla doludur ve temel amacı ana siteyi destekleyici siteler olmasıdır ) arama motoru sonuç sayfalarında yer almayacağını ve bu tarz siteleri kullanan sitelerin de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileyeceğini belirtti. Bu durum ise internetin giderek çöp bilgilerle dolu olmaması için büyük bir adım oldu!

Bu olumlu etkileri genel olarak değerlendirirsek, işlerinizin büyümesini, güvenilirliğinizin ve online yönlendirmelerin artmasını sağlamanın yanı sıra satışlarınızda veya hedef kitlenize ulaşmanızda en önemli etken olduğunu bilmeniz ve  buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

 

5

Özet

Özellikle mobil aramaların desktop aramaların önüne geçtiği 2015 yılının ardından arama motoru optimizasyonunun birçok faydası olduğunu vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir