Dijital Haberler

Dijital’in Devam Etmekte Olan Yükselişi

Geçmişte reklam yalnızca bir masraf olarak görülüyordu. Ancak yeni dijital çağda bu, daha çok gelecekteki çevrimiçi otoritenize yapılan bir yatırım olarak görülmelidir.

30 saniyelik ömre sahip, bir daha asla izlenmeyecek olan ve yüz binlerce dolarlık maliyeti olan reklamlar, bu yıl ve gelecekte izlenebilen videolara eklenmekte ve hatta bunların yerine konmaktadır. Bu yeni medya Google tarafından indexlenmekte ve Facebook ile Twitter üzerinden paylaşılmaktadır.

Medya oluşturma, marka değeri kazandıran ve kazandırmaya da devam edecek olan bir dijital içerik varlığıdır. Bugün yarattığınız içerikler 10 yıl sonra Google aramalardan bulunabilecek.

Dijital İçerik

Websiteniz en önemli dijital varlığınızdır. Size ait olan ve üzerinde en çok kontrole sahip olduğunuz varlıktır.  Google, Facebook veya Twitter’ın burada bir kontrolü söz konusu değildir. Ancak bir websitesi, içerikleri okumak ve görüntülemek için insanları sürekli geri getiren yaşayan, nefes alan ve evrilen bir bir çekim alanı olmalıdır.

Pek çok site açısından blog, içerik merkezidir ya da öyle olmalıdır.

Yerelden Ziyade Küresel Düşünmek

Rakipleriniz artık sadece yerel değildir.  Amazon, sokağınızın köşesindeki kitap dükkanı ve pek çok işletmenin küresel rakibi konumunda. Küçük düşünmeyi artık bir kenara bırakmamız gerekiyor.

Tüm dünyaya artık sosyal medyada paylaşılan bir tweet, e-posta veya blog yazısı ile ulaşabiliyoruz.

Crowd Source’a Dayalı Marka İçeriği Esastır

Dijital dünyaya ilişkin temel gerçeğin farkına varan Coca Cola, pazarlama felsefesini yeniden tasarlayarak kreatif mükemmeliyetten içerik pazarlamacılığında mükemmeliyet eksenine oturtmuştur. Bu gerçek ise müşterileriniz ve takipçilerinizin markanıza ilişkin olarak sizin kendi başınıza gerçekleştirmeyi umduğunuzdan çok daha fazla hikaye, içerik ve sohbet yaratabileceğidir.

İçerik kapsamını kendi başınıza genişletmek son derece pahalı ve zordur.  Yakın zamanda yapılan bir araştırma ile yalnızca YouTube’da, markanın bahsinin geçtiği içeriklerin %99’ının marka tutkunları tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu.

Bunu nasıl iyi bir şekilde başarabileceğinizi bulduğunuzda şirketlerin arzuladığı bu masrafsız ilgiyi elde etmeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.  Yılda bir gerçekleştirilen Minecraft konferanslarında genç Minecraft tutkunlarına Minecraft’ın nasıl oynanılacağından ziyade “Video Hazırlama 101” temalı ücretsiz atölyeler sunulmaktadır.

Eve döndüklerinde ne yapacaklar? : Minecraft hakkında videolar yapacaklar. YouTube’da yer alan Minecraft’a dair neredeyse tüm videolar genç Minecraft tutkunları tarafından yapılmıştır.

Sonuçta sosyal ağın işleyişini çözdükten sonra neden reklama para harcasınlar ki?

Fanlarının sağladığı içerik pazarlamacılığı ile YouTube üzerinden ayda 2.4 milyar video görüntülemesi elde etmektedirler. Yapmalar gereken tek şey video yapımı konusunda onları eğitmekti.

Kaynak : http://bit.ly/youtube-minecraft

 

Robotların Yükselişi

Pazarlama eskiden yalnızca bir sanattı. Şimdi ise bu durum teknoloji ve bilimle birlikte çok daha güçlenmekte ve daha iyi bir hale gelmektedir. İnsan sezgileri ve yaratıcılığı verilerle ile güçlendirilmektedir.

Medyanın parçalara ayrılması yardıma ihtiyaç duyduğunuz boyutta dijital pazarlama yapmanız anlamına gelmektedir. Dijital pazarlamacılık platformları, belli boyutlarda yayın ve pazarlama faaliyetleri yürütmenize olanak sağlayan otomasyon araçları sunmaktadır.

Ücretli Dijital Reklam

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek, Facebook pazarlamacılığına yönelik olarak harcanan paraların doğru kreatif içeriklere yönlendirilmesini, doğru hedef kitlelere yaklaşılmasını ve en çok işe yarayacak eylem çağrılarının belirlenmesini sağlamaktadır.Pazarlama verimliliği de ayrıca izlenim, etkileşim ve tıklamalar bakımından da ölçülebilmektedir.

Günümüzde neredeyse tüm veri noktalarını ölçme kabiliyetine sahibiz. Ölçüm, dijital dünyanın en iyi olduğu konulardan biri. Ancak bunu yapmak için neyi ölçmenizin gerektiğini bilmeniz ve gereken dijital araçlara sahip olmanız gerekir.

E-posta Canlılığını Koruyor

E-posta hala varlığını koruyan bir dijital trend.  Sosyal medya ve tüm çoklu mesajlaşma uygulamalarının (Facebook messenger, WhatsApp, Viber ve dahası) yükselişi, insanların epostanın geleceğini sorgulamasına neden olmuştur. Yakın zamanda da ortadan kalkacağa pek benzemiyor.

Hala temel iş iletişim aracı olma özelliğini koruyor.  İşyerlerindeki ekiplere yönelik bir sohbet uygulaması olan Slack’in kurucusu Stewart Butterfield eposta hakkında şunları söylüyor.

“Her ne kadar herkes nefret etse de epostanın varlığını sürdürmesinin nedeni  e-postanın pek çok faydasının olması ve resmi iletişimler için en ortak payda olmasıdır”.

E-postanın ortadan kalkacağını düşünenlerin bir 30 yıl daha beklemesi gerekiyor! Pazarlamacılar için eposta, potansiyel müşterilerle temas ve müşterilerin kazanılmasına yönelik temel iletişim kanalı olmaya devam edecek.

 Kişiselleştirmenin Gelişimi

Çevrimdışı ve çevrimiçi olarak dikkati yakalama ve elde tutmanın anahtarı ilgililiktir.İlgi çeken ve satış sağlayan içeriğin sunulması sizi fark etmeleri ve e-posta listesine abone olmaları için müşterilerin ilgi alanlarının belirlenmesi anlamına gelir.

Günümüzde, e-postadan kişiselleştirilmiş pazarlama olanağı sunan pazarlama yazılımlarına kadar uzanan çeşitli dijital pazarlama teknolojileri mevcuttur.  Ayrıca tüm işletmelerin kaynakları arasında olan ve kolayca erişilebildiği bir varlıktır.  nBelli boyutlarda kişiselleştirmeye olanak tanır.

Birincil Ekranınız Artık Mobil

Mobil ikinci ekran olarak görülüyordu ancak artık bu durum değişti. Çoğu işletme için birincil ekran konumunda. Yapmanız gereken tek şey Facebook’uın gelirlerinin en çok nereden geldiğine (%75’i mobil reklamlardan gelir) bakmaktır. Bunu yaptığınızda pazarlamacıların odağının büyük bir kısmını akıllı telefonların oluşturması gerektiğini anlarsınız.

Mobil “çok olan az”a ulaşma zorluğunu beraberinde getiriyor.

Yerelden globale doğru ilerlerken, önümüzdeki 5 yıl içerisinde online olan 3 milyar yeni internet kullanıcısının websitenize akıllı telefonlar aracılığıyla ulaşacağını aklınızda bulundurun.

 

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığının Sonu Gelmeyen Artışı

Sosyal medya ücretsizdi. 7 yıl önce benim ve pek çok pazarlamacının da ilgisini çeken şey buydu. Ancak durum değişti. Facebook, sayfalara yönelik organik erişimi neredeyse sıfıra indirdi.

Facebook takipçilerinize mi ulaşmak istiyorsunuz?

Bedelini ödemeniz gerekiyor. Artık tüm sosyal ağlar oyuna dahil oldu ve sosyal medyanın medya kanallarından herhangi biri haline gelmesiyle birlikte bu gerçeklik ortadan kalkmayacak. Uyum sağlamanız gerekmektedir. Sağladığı şeyin ne olduğunu bilene kadar trafik için ödeme yapmayın.

İşte bu nedenle web üzerinden reklamcılık ve bir veri uzmanı kusursuz bir eşleşmedir.

5

Özet

30 saniyelik ömre sahip, bir daha asla izlenmeyecek olan ve yüz binlerce dolarlık maliyeti olan reklamlar, bu yıl ve gelecekte izlenebilen videolara eklenmekte ve hatta bunların yerine konmaktadır. Bu yeni medya Google tarafından indexlenmekte ve Facebook ile Twitter üzerinden paylaşılmaktadır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir