Dijital Haberler

Dijital Pazarlama Trendleri

Markalar daima internetteki varlıklarını güçlendirmenin yeni yollarını ararlar ve bu nedenle de sağlam dijital pazarlama stratejilerine yönelik talep işletme sahipleri arasında oldukça yüksektir.

Ancak online ortama ayak uydurmak zaten yapılanın uygulanmasından ziyade rakiplerin ötesine geçmek anlamına gelir. Yükselen trendleri takip etmek pazarlama kampanyalarını başarılı kılmanın ve markanızın akılda kalmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Bu yazıda 2016’daki dijital pazarlama trendlerine yer vereceğim :

1. Uygulama Geliştirme

Mobil aramalarda görünen uygulamaları görmüş olabilirsiniz ve Google’un devam eden arama kompleksi, 2016’da işletme sahiplerinin işine yarayacak şekilde uygulamaların  kayda değer görünürlük avantajları elde etmesini sağlayacak.

Yakın gelecekte mobil optimizasyonlu sitelerle değiştirmek üzere özel uygulamalar aramaya başlayın. Bir uygulama mobil bir site ile aynı işlevlere sahip olmakta ancak bunu çok daha sezgisel ve kullanıcı merkezli bir şekilde yapmaktadır.Ebay ve Amazon gibi tanınmış sitelere baktığımızda özel bir uygulamayı tercih etmek şimdiden bir standart haline geldiğini görmekteyiz.

Diğer markaların da aynısını yapmaya başladıklarını görebilirsiniz.

2. Giyilebilir Teknolojiler

2016’nın sonlarına yaklaştığımız şu günlerde vücudunda akıllı teknoloji ürünleri taşıyan daha fazla kişi görmeye başlayacağız. Bu gibi aygıtların kullanımına ilişkin olarak erken dönemden popülerlik dönemine geçişin söz konusu olduğu bir yıl olabilir bu da dijital pazarlamacılar açısından yeni bir erişilebilirlik kanalı anlamına gelmektedir.

Saatlerden şapkalar, pantalonlar, ayakkabılar ve hatta gömleklere kadar giydiğimiz her şey web ile bağlantısı ve iletişimi olabilecek. Bağlılık seçeneklerinin sadece üzerinizde neyin olduğuyla ilgili olmasıyla birlikte yerel pazarlamacıların tonlarca fırsatı olacak.

3. Yeni ve Niş Sosyal Platformlar

Tüm dijital pazarlama uzmanları kitle neredeyse orada olunması gerektiğini bilir bu da şu an için en son çıkan sosyal platformlardır.Eski oluşumlarda (Facebook, Twitter, LinkedIn vb.) belli bir doyum oranına ulaşılmasıyla birlikte markalar görünürlük için Snapchat, Periscope ve Instagram gibi yeni oluşumlara yönelmektedir.

Anlık, gerçek zamanlı bağlantıların sunduğu fırsatlar, pazarlamacılar açısından bu platformları heyecan verici kılmaktadır. Zira, kitlelerini aktif tutmanın yeni yollarını aramaktadırlar.Daha niş bir niteliğe sahip olduğunu söyleyebileceğimiz bu platformlar daha ilgili ve tutkulu bir kitle sunmaktadır ki bu da pazarlamacıların tam olarak aradığı bir profildir.

Snapchat’in yakın zamanda çıkardığı marka merkezli “Discover” kısmını ele alırsak bu yeni kanalların 2017 yılında da odak noktası olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

4. Öngörücü Analizler

Büyük veriler 2014’ün sonlarından beri bir tartışma konusu olmuştur ancak artık dijital pazarlamacılar günlük etkileşimlerinde topladıkları verilerden faydalanmaya yönelik olarak etkileyici yöntemler bulmaktadır.

Pazarlamacılar, trendleri ve örüntüleri vurgulamak üzere verileri kullanarak muhtemel sonuçlara, yani öngörücü analizlere dayalı olarak kampanyalar oluşturabilmektedir. Bu da pazarlamacıların artık potansiyel müşterilerle bireysel düzeyde etkileşime geçmelerini sağlayacak şekilde verileri kullanabildikleri anlamına gelmektedir ( örn. arama yaptığınız bir ürüne ilişkin reklamların çıkması) Bu da daha az risk ve daha fazla ödül anlamına gelmektedir.

Müşteri oluşturma stratejileri ileriye dönük ilerlerken markaların dijital pazarlamacılık kampanyalarına daha fazla yatırım yapmalarını bekleyebilirsiniz.

5. İnteraktif İçerik

interactive-content

Eğer dijital pazarlamacılık açısından yılın sözcüğü “içerik” ise ikinciliği kazanan sözcük ise kesinlikle “etkileşim”dir.

Kitlenizin kendisini göstermesi, her geçen gün daha da gürültülü hale gelen içerik dünyasındaki mücadelenin yalnızca yarısıdır. Kalıcı bir etki bırakmadaki en önemli unsur ise etkileşimin temelinde yer alan içeriktir ve interaktif içerik de bu mücadelenin en önemli taktiklerinden biri haline gelmiştir.

Animasyonlu sunumlar veya gerçek zamanlı anketler gibi araçlar hem sosyal paylaşımları eğlenceli hale getirmenin hem de bunları teşvik etmenin oldukça iyi bir yoludur. Bu süreç içerisinde daha az geleneksel blog yazıları ya da basın bültenleri ve daha fazla interaktif test ve şemalar görmeniz muhtemeldir.

Elbette söz konusu pazarlama trendleri olduğunda bu sadece buzdağının görünen kısmı 🙂

 

5

Özet

Markalar daima internetteki varlıklarını güçlendirmenin yeni yollarını ararlar ve bu nedenle de sağlam dijital pazarlama stratejilerine yönelik talep işletme sahipleri arasında oldukça yüksektir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir