Dijital Haberler

Pazarlama Otomasyonları ve Şirketler

Bu otomasyonlar modern pazarlamacılıkta normalde elle güncellenen günlük görevleri alarak otomatik hale getirir. Pazarlama otomasyonu eskiden yalnızca büyük markaların sahip olduğu gizli bir silahtı.  Günümüzdeki uygulamalara bakıldığında tüm dünyadaki ufak orta ölçekli işletmelerde ( kendilerine KOBI denilmelerini sevmeselerde ) girdi düzeyinde bir kabiliyettir.  Pardot’a göre, en iyi performansa sahip şirketlerin %69’u iki veya daha fazla yıldır pazarlama otomasyonunu kullanmaktadır.

Pazarlama otomasyonu, çok sayıda dijital kanal üzerinde pazarlamacılık girişimlerini düezenleyen ve yöneten bir teknoloji platformunu kullanmaktadır. Otomasyonun söz konusu olduğu tipik kanallar arasında eposta, sosyal medya, websitesi ve içerik yer almaktadır.  Otomasyon unsuru yinelenebilir görevleri otomatik hale getirmekte ve kurumsal verimliliği iyileştirmektedir.  Pazarlama otomasyonunun ana hedefi; muhtemel ve mevcut müşterilere yönelik uzun vadeli takip ve bilgilendirme yaparak istenilen bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendirmek ve bu sırada da özelleştirilmiş mesajlaşma ile sürdürülebilir bir ilişki kurmaktır.

pazarlama-otomasyonu

Muhtemel bir müşterinin markanızla olan zaman içindeki etkileşimini takip etmek müşterinin marka ile etkileşimi, satın alma alışkanlıkları ve davranışlarına ilişkin değerli bilgiler sunar.  Muhtemel ve mevcut müşterilerin markanızla nasıl bir etkileşiminin olduğunu ve hangi platform ve cihazlar üzerinden pazarlama faaliyetlerinizle etkileşime geçtiğini bilmek önemlidir.  Pazarlama otomasyonu ile bir marka müşteri ile olan etkileşimlerini web veya eposta aracılığıyla takip edebilmektedir.  Mobil kullanımının masaüstüne üstünlük sağlamasıyla birlikte markalar bu durumun eposta pazarlamacılığını etkilediğini görecek ve bu da link tıklama oranlarını iyileştirecek şekilde epostaların yeniden tasarlanmasıyla sonuçlanacaktır.

Müşterileriniz satın alma davranışları hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız karar sürecini hızlandıran kişiselleştirilmiş, doğru zamanlı pazarlama mesajları göndermede o kadar fazla avantajınız olur.

Pazarlama otomasyonunun getirdiği bilginin gücü markaların bir kullanıcının spesifik davranışlarına dayalı dinamik içerikler sunabilmesini sağlar.  Muhtemel ve mevcut müşteriler ayrıca ortak davranışlar, demografik ve coğrafi örüntülere dayalı olarak kategorilere ayrılabilmektedir. Pazarlama otomasyonu müşterileri reklamlara boğmak değildir. Daha ziyade bir yandan bilgi sunarken bir yandan da bireylerle ilişkiler kurmak ve onlara kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sunmakla ilgilidir.

5

Özet

Pazarlama otomasyonu eskiden yalnızca büyük markaların sahip olduğu gizli bir silahtı. Günümüzdeki uygulamalara bakıldığında tüm dünyadaki ufak orta ölçekli işletmelerde girdi düzeyinde bir kabiliyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir