Mobil Pazarlama

App Store Optimization Nedir?

Uygulamanızı en etkili şekilde geliştirdiniz ve bunu herkese duyurmanın zamanı geldi dediniz

  • Uygulamam App Store’da,Google Play’de ve diğer platformlarda rahatlıkla bulunabiliyor mu?
  • Herkese ne şekilde ulaşabilirim?
  • Uygulama ismimi nasıl marka haline getirebilirim?

ve yukarıdaki soruları kendinize sorduğunuz zaman işte  ASO ( App Store Optimization – Uygulama Platformu Optimizasyonu ) sizin için önem kazanıyor. Uygulamanız üzerinde gerekli optimizasyon çalışmaları yaparak kullanıcıların sizi değerlendirmelerini sağlayabilir ve görünürlüğünüzü arttırarak  daha fazla indirmeye ve kazanca (Türkiye’de yeni yeni keşfedilmeye başlanılıyor) ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere uygulamaların uygulama platformlarına yüklenmesi süreci netleşmemiş/belirli olamayan bazı kurallar dolayısıyla bir çok insan için sıkıntılı bir süreçtir. Apple ve Google’a forumlar aracılığıyla yönetilen bir çok soru uygulamaların tanıtılması ve yüksek pozisyonlarda yer alması konusunda bir çok insanın merak içerisinde olduğunun bir kanıtıdır. Sizlerle paylaşacağım bilgiler ile Android ve IOS sistemi uygulamalarınız için sorularınıza cevap olabileceği gibi diğer platformlar için de kullanılabilirsiniz. Detaylara bir sonraki hafta yayınlanacak yazımda sizlerle paylaşacağım. Bu hafta ise önce stratejileri belirlemeye yardımcı olacak planlama ve hesap oluşturma süreçlerini ileteceğim. O zaman başlayalım!

Planlama & Programlama

Bu aşamada tüm detayları içeren ( hesap oluşturma, desteklenen ürünler, içerik ve grafik boyutları vb.) uygulama yükleme sürecini anlatan takvimi hazırlamak yararlı olacaktır. Bu verilerin tamamını hazırlamak uzun sürse dahi ön görü açısından faydalı olacaktır.

Hesap Kurulumu & Oluşturma

Öncelikli olarak hesabınızın şirket ismini ve yer almasını istediğiniz diğer bilgileri içerdiğinden emin olun. Yeniden bir hesap oluşturmak ya da hesabınızda değişiklik yapmak bazen çok uzun sürebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken detay daha önce hesap oluşturdunuz ve bu hesaptaki indirilme geçmişinden tüm detaylara olan istatistikler aynı hesaptan yüklenen bir sonraki uygulamanın da performansına olumlu/olumsuz katkı sağlayacağını unutmadan bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu uygulamaların sıralamaya girmelerinde olumlu/olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Yükleme Konumu

Özellikle bir çok Android cihazın sınırlı hafızası olduğunu unutmayın ve uygulamanızın hafıza kartlarına da yüklenebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapın. Bu durum biraz teknik bir detay olsada genel olarak önem arz eden bir konudur. Detaylar için Yükleme Konumu ve Android <Manifest> makalelerini inceleyebilirsiniz.

Versiyon Numarası ve Kontrolü

Uygulamanız için versiyon numaraları belirlemek önemli bir detaydır. V1.0 ile başlamak akıllıca olabilir. Bu veri de uygulama değerlendirme aşamasındayken değiştirilememektedir. Her yeni güncellemede versiyon kodunu ve versiyon adını değiştirmeyi unutmayınız.

Gizlilik ve Kullanım Şartları

Gizlilik politikasına link vermek şu an için size bırakılmış olsa da bu yakın zamanda değiştirilebilir. Uygulamanız kullanıcıların kişisel bilgilerini topluyorsa, bu konuda websiteniz üzerinden bir bilgilendirme yayınlamanız daha doğru olacaktır.

Yayınlama Tarihi

Uygulama yayınlanma tarihini o günün tarihini kullanabileceğiniz gibi gelecek bir tarih aralığını da seçebilirsiniz.  Bu süre içerisinde uygulamanız onaylansa bile o tarihten önce Appstore’da yer almayacaktır.

  • Uygulamanızı haftanın sonlarına doğru yayınlayın

Perşembe ve Cuma günü öğleden sonra genelde iyi bir zaman dilimidir. İronik bir şekilde çok az uygulama haftanın son günlerinde yayınlanmaktadır. Haftanın bitmesine kısa süre kala yayınlama yapmak uygulamada çıkabilecek sorunları açısından riskli gözükse de bu sizin avantajınız da olabilir.

Bir hafta sonraki yazımda uygulamanızın daha iyi pozisyon kazanması için neler yapmanız gerektiğinin detaylarını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir